Babalar ve Evlatları

2018 KPSS Başvuruları Başladı

Astsubaylık Başvuruları Başladı

Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

BESYO’da İş İmkanı

Haberler Haziran 13, 2017
772 Kere Okundu

Günümüzde Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu(BESYO) mezunlarının iş bulma olanakları ile ilgili derinlemesine bir araştırma yaptık.

BESYO’da Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim görmekte olan Atilla ULÇAY ile yaptığımız röportajda ULÇAY: ‘’Antrönörlükte iş bulma konusunda kişi her bölümde olduğu gibi kendini geliştirmelidir. Aksi halde iş bulma konusunda sıkıntıya düşebilir.’’ dedi. Eğer BESYO’da öğretmenlik okuyorsanız KPSS ile atanadabilirsiniz. Öğretmen olarak işe başlayabilirisiniz. ULÇAY kişinin spor konusunda kendini geliştirmesi için eğitim gördüğü yıllarda ufaktanda olsa işe başlanması gerektiğini önerdi. Bu sayede işe adapte olarak mezun olduğunuzda iş bulma olanağınız artacaktır.

ULÇAY, Antrönörlükte toplamda 5 kademe olduğunu söylerken, alaylı olarak antrönörlük yapanların ise 15 yıl gibi bir süre zarfında antrönörlük belgesinin en üst kademesini alabildiklerine değindi. BESYO mezunları ise 4 yılda 2.kademe antrönörlük alıyorlar. Ayrıca ULÇAY, Cimnastik antrönörü olarak Go Cym’de çalışırken yaşadığı tecrübelere göre: ‘’Önemli olan tecrübe ve çocuklarla  olan iletişimdir. Sporun tekniklerini bilmek ikinci plandadır.’’ dedi.

Kocaeli Üniversitesi’nde BESYO’da Tenis Antrönörlüğü okuyan bir başka isim ise Şevket Miraç. Miraç BESYO mezunlarının işsizlik durumunu şu sözler ile açıkladı: ‘’BESYO mezunu diyip geçmemek gerek. BESYO içerisinde hangi bölümden mezun olduğu da önemli. Eğer bir BESYO mezunu işsiz kalıyorsa ya BESYO onun için doğru tercih değildir yada yanlış bölümü seçmiştir.’’ Ayrıca: ‘’Her BESYO mezununun iş imkanı farklıdır. Ben antrönörlük bölümü öğrencisiyim ve iş bulma konusunda pek kaygım yok. Çünkü tenis bölümün mezunları her sporun eğitmenliğini yapabilmektedir.’’ sözlerini ekledi.

Bir başka isim ise Beden Eğitimi Öğretmeni Onur Kerpiçci, Kerpiçci iş bulma konusunda BEYSO mezunlarının iş bulma olanaklarını %50 olarak olarak değerlendirdi. BESYO’daki tüm bölümleri tek tek ele alarak, Beden Eğitimi Öğretmenliği okuyanlara Milli Eğitim Bakanlığı ve özel okullarda iş istihdamı sağlayabildiğine değindi. Bunun haricinde antrönörlük okuyanlara ise, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda da iş istihdamı sağlanıyor ancak Bakanlığın bütçesi sınırlı olduğu için gerekli atama yapılamıyor ve mezun olanlar okudukları bölümlerde değil farklı iş kollarında çalışıyorlar. Spor Yöneticiliği de aynı şekilde. Rekreasyon bölümünün ise ne özelde nede devlette ilgi gördüğü söylenilemez.

Alaylı Sorunu

Sektörde alaylı öğretmen yok fakat antrönörlükte alaylı baya bir var. Kendini geliştirmişse kendini yenilemişse bunu hoş karşılayabiliriz. Bunun doşında kot pantolonla sahaya girip çocuklara argo kelime kullanan antrenörlüğe başlayan eski futbolcular var. Bunlar hoş değil ülke sporunun ileriye gitmemesinde bunlarında etkili olduğunu düşünüyorum.

Neden POMEM ?

Kerpiçci anlatımında ‘’Neden POMEM’’ sorusunu da şu sözler ile açıkladı: ‘’Atanamayan bir BESYO’lu gibi düşünecek olursak, üniversite okuşumuşsun baba parası yiyecek durumun yok. Biran önce devlete kapağı atayım diyorsun ve bölümde polisliğe yakın bir meslek sayılabilir. Çünkü ikisi de fizik ve kondisyon gerektiriyor. Polisliğin eğitimlerinde de sıkıntı yaşamayacağını düşünüyorsun ve POMEM’e gidiyorsun. Hem iyi bir iş hemde Devlet Kapısı olduğu için dışarıda kalmaktansa POMEM’e gitmeyi seçiyorsun.’’ Polislik ve BESYO fiziki yeterlilik açısından benzer olduğu için iş sıkıntısı çeken BESYO’cuların ilk durağı POMEM oluyor.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Ocak 22, 2018
227 Kere Okundu
Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Kasım 10, 2017
262 Kere Okundu
Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Ağustos 25, 2017
444 Kere Okundu
Askerimi Beklerim Online

Askerimi Beklerim Online

Temmuz 22, 2017
406 Kere Okundu
Elveda Kolçak !

Elveda Kolçak !

Temmuz 20, 2017
223 Kere Okundu
Google Hayat Kurtardı

Google Hayat Kurtardı

Temmuz 11, 2017
335 Kere Okundu
İnternetsiz WhatsApp

İnternetsiz WhatsApp

Haziran 19, 2017
311 Kere Okundu
Bunlar da var!
Garson İtirafları

Garson İtirafları

Haziran 13, 2017
421 Kere Okundu
Dünya’nın En Tatlı Hayvanları

Dünya’nın En Tatlı Hayvanları

Nisan 4, 2017
1.073 Kere Okundu
Savaşın İç Yüzü

Savaşın İç Yüzü

Nisan 1, 2017
324 Kere Okundu
Uçak Personeli İtirafları

Uçak Personeli İtirafları

Haziran 11, 2017
337 Kere Okundu
Bilim Adamlarına Söylenmiş Komik Sözler

Bilim Adamlarına Söylenmiş Komik Sözler

Haziran 2, 2017
980 Kere Okundu
In Time(Zamana Karşı) Film Değerlendirmesi

In Time(Zamana Karşı) Film Değerlendirmesi

Aralık 23, 2017
452 Kere Okundu
İlginç Bilgiler

İlginç Bilgiler

Nisan 22, 2017
454 Kere Okundu
PES 2018

PES 2018

Temmuz 21, 2017
261 Kere Okundu
Atı Alan Üsküdarı Geçti Deyiminin Hikayesi

Atı Alan Üsküdarı Geçti Deyiminin Hikayesi

Eylül 18, 2017
589 Kere Okundu
Yabancı Dili 10 Maddede Öğren!

Yabancı Dili 10 Maddede Öğren!

Nisan 8, 2017
393 Kere Okundu