Muğla’da 4.1 Şiddetinde Deprem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Astsubaylara Müjde!

Beyoğlu’nda Dört Şehir Tek Tarih

Bakan Soylu Açıkladı: 16 Bin 500 Polis Alımı Yapılacak

Dövüş Kulübü Film Değerlendirmesi

Dizi/Film Aralık 21, 2017
602 Kere Okundu

Günümüzde tüketim kültürü oldukça hat safhaya çıkmıştır. Filmin de konu aldığı nokta tam olarak bu. Günümüzde yaşanan tüketim kültürünü anlamak için biraz geçmişe bakmamız daha doğru olacaktır. Çünkü geçmişte ilk makineleşmeye geçildiğinde Almanlar tarafından tek tip üretim mallar çıkmaya başlamıştı. Bu tek tipler genellikle ömürlük olarak nitelendiriliyordu. Nitekim çoğumuzun evlerinde de o dönemden kalma bir şeyler vardır. Bir kere alınıp ömür boyu kullanabileceğiniz kalitede şeyler. Bu dönemin sonunda herkes ömürlük üretilen malları aldığından dolayı ekonomi durma noktasına geldi. Çünkü bir alan bir daha alma gereksinimi duymuyordu. Hal böyle olunca tüketim kültürü ortaya çıktı. Biraz açacak olursak tek tip üretimden çoğulcu üretime geçildi. İki üründe iyi ama biri diğerinden daha güzel olarak üretiliyor. Herkes daha iyisini almak için rekabet etmeye başladı. Örnek verecek olursak İphone3 ile İphone5 i verebiliriz. İkisininde bir çok özelliği aynı olmasına rağmen herkes 5’i almaya çalışıyor. Bunun nedenine bakacak olursak belki başkasına küçük düşmemek için veyahut herkeste var bende de olmalı gibi şeyler çıkabilir. Çünkü ikisi de aşağı yukarı aynı özelliklere sahip şeylerdir. Üretimde ki tek farklılık birinin yeni çıkmış olmasıdır.

Burada bahsettiğimiz düşünce yapıları ise psikolojiye girmektedir. İnsan psikolojisi kişiden kişiye göre değişmektedir. Nitekim filmde başrolde olan karakter çift kişilik haline dönmüştür. Kendi yaptığı şeyleri başkasının yapması gibi görüyor. Bunların başlıca sebebi ise tüketim kültürünün getirilerini benimseyememiş olmasıdır. Çünkü filmin başında bir çok yeni eşya alıyor. İyi yerlerde oturmaya çalışıyor. Fakat sonradan tüketim kültürünün düzenine alışamadığından dolayı var olan düzene karşı içerisinde psikolojik burhana giriyor ve kendi evini patlatarak sadece yaşayabileceği bir alanla yetiniyor. Daha sonra dövüş kulübü kurarak çevre yapmaya başlıyor. Yaptığı kişilere de kendi psikolojisini aşılayarak çoğulcu üretime ve gereksiz yaşantılara karşı durmalarını gösteriyor. Sonucunda da tüm bankaları patlatarak yeni bir düzen kurabileceklerini gösteriyor.

Yeni bir düzenin kurulması için sadece bankaların patlatılması ne kadar yeterlidir merak konusudur. Çünkü sadece bir şeyleri yakıp yıkarak daha ileriye gidilmez. Bankalar tekrar kurulur tekrar krediler verilir ve yeni bir ekonomik düzen kurulur. Çünkü bu güne kadar ekonomi bir çok kez burhana uğramıştır ve yeni bir sistem kurarak gelişmeye devam etmiştir. Nitekim günümüzde robotların çıkacağı söz konusu. Çoğu meslek grubunun yerine robotlar yerleşerek bazı meslek gruplarını onlar alacak ve o mesleği yapanlar işsiz kalacaklar. İşsiz kalan grup ise eminim boş durmayacak ve robotların malzemeleri için yeni bir meslek grubu edineceklerdir. Bu güne kadar bir çok meslek grubu gelmiştir. Robotlar yerleşirse de böyle olacaktır. Örnek olarak bilgisayarın gelmesiyle bilgisayar mühendislerini, web sitelerin yaygınlaşmasıyla ceo uzmanlarını, programların artmasıyla yazılım mühendislerini örnek verebiliriz.

Son olarak tüketim kültürünün önüne geçilebilmesi için var olan kurulu düzenin değişmesi gerekiyor. Tüm dünyanın bilinçlenmesi ve çoğulcu üretime son verilerek farklı alanlara geçilmesi gerekiyor. Fakat bu pek mümkün değildir. İlk olarak insanlar bu düzene kadar bir sempati duymakta duymayan kesim ise küçük bir kesimdir. Küçük bir kesimin büyük bir kesime etki etmesi zor olacaktır. Filmde de karakter tek başına başlayarak çoğalmaya çalışıyor. Çünkü düzenin değişmesi birkaç kişiyle olacak bir iş değildir. Ayrıca şuan ki düzen aşağı yukarı tüm dünyada aynı şekilde ilerlemektedir. Çünkü dünyanın farklı yerlerindeki insanlara evinizdekinden daha büyük bir evi size verelim deseler eminim oraya yerleşirler. Çünkü insanlarda tüketime karşı bir istek oluşmuş hep daha iyisini istiyorlar. Bu isteyin son bulması için yeni bir düzene geçilerek var olan düzenin unutturulması gerekiyor. Tek tip üretimde olan düzen gibi. Çoğulcu üretim geldi tek tip sona erdi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
The Walking Dead 8. Sezon

The Walking Dead 8. Sezon

Temmuz 20, 2017
459 Kere Okundu
Arka Sokaklar Dizi Oyuncuları Eski ve Yeni Halleri

Arka Sokaklar Dizi Oyuncuları Eski ve Yeni Halleri

Haziran 20, 2017
2.251 Kere Okundu
Unutulmaz Diziler

Unutulmaz Diziler

Haziran 19, 2017
1.337 Kere Okundu
Çocuklar Duymasın Geri Dönüyor!

Çocuklar Duymasın Geri Dönüyor!

Haziran 15, 2017
555 Kere Okundu
Kadınlara İlham Verecek Film

Kadınlara İlham Verecek Film

Haziran 11, 2017
493 Kere Okundu
The Boy Film İncelemesi

The Boy Film İncelemesi

Mayıs 23, 2017
991 Kere Okundu
Erdal Bakkala Edilen 12 Beddua

Erdal Bakkala Edilen 12 Beddua

Nisan 7, 2017
867 Kere Okundu
The Walking Dead ‘in 8. Sezon Ne Zaman?

The Walking Dead ‘in 8. Sezon Ne Zaman?

Nisan 6, 2017
668 Kere Okundu
İsimsizlerin 3. Bölüm Fragmanı Yayınlandı

İsimsizlerin 3. Bölüm Fragmanı Yayınlandı

Nisan 3, 2017
524 Kere Okundu
Bunlar da var!
Hızla Yayılan İnternet Virüsü

Hızla Yayılan İnternet Virüsü

Haziran 18, 2017
479 Kere Okundu
En İlginç 10 Ev Tasarımı

En İlginç 10 Ev Tasarımı

Mart 31, 2017
2.307 Kere Okundu
El Emeği Göz Nuru’nun Sonu

El Emeği Göz Nuru’nun Sonu

Mart 25, 2017
491 Kere Okundu
Askerimi Beklerim Online

Askerimi Beklerim Online

Temmuz 22, 2017
876 Kere Okundu
Yolculukta!?

Yolculukta!?

Nisan 9, 2017
730 Kere Okundu
Elveda Kolçak !

Elveda Kolçak !

Temmuz 20, 2017
462 Kere Okundu
En İyi 10 Duvar Yazısı

En İyi 10 Duvar Yazısı

Nisan 1, 2017
1.923 Kere Okundu
Atı Alan Üsküdarı Geçti Deyiminin Hikayesi

Atı Alan Üsküdarı Geçti Deyiminin Hikayesi

Eylül 18, 2017
909 Kere Okundu
Susma Susturma!

Susma Susturma!

Nisan 8, 2017
614 Kere Okundu
Gelin Beraber Deprem Çantası Hazırlayalım!

Gelin Beraber Deprem Çantası Hazırlayalım!

Haziran 12, 2017
1.126 Kere Okundu
Modern Köpek Evleri

Modern Köpek Evleri

Nisan 1, 2017
1.797 Kere Okundu