Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

Metin2 Oyun Hileleri Hakkında Bilgi

Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Bor Madeni Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Lazer ile Göz Ameliyatı

Haberler Nisan 1, 2017
596 Kere Okundu

Pek çok insanın sıkıntısı olan görme bozukluğunun giderilmesi için takip edilen yol olan lazer tedavisini araştırma konusu olarak gördük.

İlk olarak görme bozukluğu türlerini tanımlayarak başlayalım. Miyop, hipermetrop ve astigmat nedir? Miyop(uzağı görememe), Hipermetrop(yakını görememe) ve astigmat (net görememe) olarak adlandırılır. Göz boyunda ve korneanın şeklindeki normal dışı farklılıklar nedeni ile meydana gelir. Bu farklılık nedeni ile kornea ve mercekte kırılan ışık, retinanın tam üzerine düşmediği için görme bozukluğuna neden olur.

Miyopluk: genellikle ortaokul çağında kendini belli etmeye başlar. Miyoplar yakını iyi gördükleri halde uzağı bulanık görmektedirler. -3.30 ve daha az (düşük miyop), -3.30 ile -6.00 arası (orta miyop), -6.00 (yüksek miyop) olarak adlandırılır.

Miyop’un meydana geliş nedenleri: Temel nedeni gözün bazı eksenlerinde meydana gelen uzunluk değişimleridir. Anne babada miyopluk var ise çocuğun miyop olma riski daha fazladır. Miyopluk doğuştan gelebildiği çevresel ve genetik etkiler de ilerlemesine neden olmaktadır. Katarak veya şeker hastalığı da miyopluğa neden olabilmektedir. Miyopluğun ilerleme yaşlarına bakılacak olursa; 6 yaşından sonra kendini belli eder miyopluk. Erkeklerde 11-12, kızlarda ise 9-10 yaşları miyop’un en hızlı ilerleme yaşlarıdır. 20’li yaşlardan sonra ise durur veya yavaş ilerlemeye devam eder.

Tedavi Yöntemleri

Excimer Lazer yöntemi ile miyop, hipermetrop ve astigmat tedavi edilebilir. Fakat tedavi olabilmesi için göz yapısının lazer ortamına uygun olması gerekmektedir. Göz bozukluğu ilerlemesinin de ileride tekrar bulanık görme ihtimalinin olmaması için durmuş olması gerekmektedir. Ayrıca gözde iltihap, kornea bozukluğu, kornea kalınlığı yetersiz, keratokonus, glokom, retina yırtılması, katarakt, diyabet, romatizma gibi sistematik rahatsızlıklar ve hamilelikte lazer yapılması için uygun değildir. Lazer tedavisi en erken 18 yaşında yapılmaktadır. Excimer lazer yönteminde çok küçük bir bıçak ile gözün en dış saydam tabakası korneadan bir kapak kaldırılır ve göz bozukluğu lazer atışlarıyla baştan şekil verilerek düzeltilir. Düzeltildikten sonra kapak tekrar kapatılır. Tedavi süreci yaklaşık 5 ila 10 dakika arası değişmektedir. -12 Dereceye kadar miyop, +6 dereceye kadar hipermetrop ve 7 dereceye kadar astigmat lazer yöntemi ile düzeltilebilir. Intacts yöntemi ile orta ve düşük derece miyoplar için gözün kornea tabakasına intacts yerleştirilir. Lens ve gözlük takmanıza gerek kalmaz. Ömür boyu taşınabildiği gibi herhangi bir yan etkide tekrar çıkartılabiliyor. Korneanın yuvarlaklaşmasından
dolayı bir bozukluk olduğu için takılan intacts buraya baskı yaparak korneayı düzgün hale getirir böylece göz bozukluğu ortadan kalkmış olur.

No Touch Laser yönetimi ise bıçak ile tabakanın alınması yönteminden farklıdır. No touch laser yönteminde uzaktaki bir ışığa 50 saniyeden az bir süre bakmak yeterlidir. Tedavi sırasında anestetik bir damla damlatılmasıyla yapılır ve hiçbir ağrısı yoktur. Tedavi sonrasında gözlerin kapatılması gerekli değildir. Hasta evine yürüyerek gidebilir. İlk dört gün bulanık görme, kızarma gibi yakınmalar olabilir. Dört günün sonunda bu sıkıntılar çözülmüş olacaktır. İki göz aynı seansta tedavi edilebilir. Denize ve havuza 7 günün sonunda girilebilmektedir.

Lazer tedavi yöntemlerinde ki amaç gözünüzün bozukluğunu sonlandırmaktır. Gözlük ve lens ile görebildiğiniz gibi onlara ihtiyaç olmadan görebilmenizdir. 0.5 ve altı gözlüksüz görebilme olarak kabul edilmektedir. Ve tedavi sonrası 0.5 ve altı olan değerler başarılı olarak değerlendirilir. Lazer tedavisinden sonra miyoplarda %95 , hipermetroplarda ise %70 oranında bir başarı söz konusudur. Lazer ameliyatı ileride olacağınız herhangi bir göz ameliyatına engel değildir. Lazer ameliyatı kanamalı bir ameliyat değildir çünkü kornea damarsız bir dokudur. Ayrıca lazer tedavisi damla anestezisi altında olduğu için ağrı ve acı olmaz tedavi sürecinde.

Intralase-LASIK ve LASIK gibi ilk aşamada korneada kapakçık oluşturularak yapılan ameliyatlardan sonra 6 saat ağrı, batma ve sulanma gibi yan etkiler olabilir. LASEK, PRK gibi ameliyatlarda ise göz yüzeyinin soyulması sebebi ile 2-3 gün kadar ağrı, batma ve sulanma olabilir. Ağrıların azaltılması için göze koruyucu kontakt lens uygulanabilir. Lazer olanlarda göz kuruluğu başta olabilir fakat bu suni göz yaşı damlaları ile giderilebilir. İleriki zamanlarda göz yaşı damlasına da gerek kalmayacaktır.

Tedavi sonrasında: gözünüzü kapatmaya gerek yoktur fakat verilen damlalar doktorun verdiği reçeteye göre özenle kullanılmalıdır. İlk 24 saat göz ile oynanmamalı ve duş alınmamalıdır. 24 saat tamamlandıktan sonra normal yaşantınıza dönebilirsiniz.

Tedavi sonucunda gözünüzde numara kaldığı taktirde (yukarıda belirttiğimiz %95 oranının %5 i söz konusuysa) tüm muayene ve tetkikler tekrarlanır. Göz uygunluğunuzun ikinci bir lazer tedavisine uygun olup olmadığı kontrol edilir, eğer uygunsa tekrar tedavi yapılır. Göz
yapısı uygunsa ikinci bir ameliyatın hiçbir mahsuru yoktur.

Lazer Göz Tedavisinin Zararları

Tabi ki bir ameliyat olduğu için bir kısım riskler meydana gelebilir. Göz operasyonu sırasında gözün en hassas bölgesi kornea söz konusu olduğu için ve korneanın çizilerek kaldırıldığından dolayı gözün bazı bölümleri korumasız kalmaktadır. Kaldırıldığı süreç içerisinde ameliyat olduğunuz ortam steril değilse veya bir aksilikten dolayı gözünüz mikrop ve bakterilere açık kalırsa gözünüz enfeksiyon kapacaktır. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için güvenilir yerlerde ameliyat olmak gerekmektedir.

Bir diğeri ise göz lazer ile tedavi edilirken gözde var olan boşluklar doldurulmaktadır. Bu boşlukların doldurulması sırasında biri atlanırsa göz daha da bozulma ihtimali ile karşı karşıya kalır. Ameliyat sırasında kornea tabakası zedelenirse kalıcı hasara neden olabilir. (Bu oran 10.000 kişide 1 olarak değerlendirilir.)

Gündüz hiç hissedilmede gece görüşünde azalma ve hayalet yansımaların oluşması muhtemeldir. Karanlıkta göz bebeği daha fazla ışık alabilmek için büyür ve çapı artar. Ameliyat yapılan optik zon dışından da ışık girmeye başlar ve hayalet yansımalar ortaya çıkar. Bu nedenle gözlük ile görebileceğiniz gece görüşü daha net ve keskindir.

Prof. Dr. Bilgihan, lasik cerrahisinde sinir liflerinin kesilmesi ile hastanın tedavi sonrası ağrısız geçirdiğini, ancak kesilen sinirlerin zaman içinde tamamen iyileşmediğini belirtti. Hastaların ise en hafif olarak göz kuruluğu şikayeti olmak üzere pek çok şikayette bulunduğunu dile getirdi.

Bilgihan, Lasik’in en korkulan yanı ise geç dönemlerde ortaya çıkan kornea erimesi(ektazi) olduğunu ifade etti. Bu hastayı kornea nakline götürmektedir. Yüksek dereceli miyoplarda tedavi sonrası daha sık görülmektedir. Göz lazer tedavisi 15 yıl gibi bir süre zarfı öncesinde çıktığından dolayı ileriki süreçlerde ne gibi yan etkilerinin olabileceği tam olarak belirtilememektedir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Ağustos 25, 2017
352 Kere Okundu
Askerimi Beklerim Online

Askerimi Beklerim Online

Temmuz 22, 2017
287 Kere Okundu
Elveda Kolçak !

Elveda Kolçak !

Temmuz 20, 2017
171 Kere Okundu
Google Hayat Kurtardı

Google Hayat Kurtardı

Temmuz 11, 2017
225 Kere Okundu
İnternetsiz WhatsApp

İnternetsiz WhatsApp

Haziran 19, 2017
224 Kere Okundu
Hızla Yayılan İnternet Virüsü

Hızla Yayılan İnternet Virüsü

Haziran 18, 2017
240 Kere Okundu
Bir Evladını Uğurladı Bin Evladını Ağırladı

Bir Evladını Uğurladı Bin Evladını Ağırladı

Haziran 18, 2017
279 Kere Okundu
Bunlar da var!
İktisadın Romantizminden 21 Güldüren Tweet

İktisadın Romantizminden 21 Güldüren Tweet

Nisan 5, 2017
525 Kere Okundu
Hocalı Katliamı

Hocalı Katliamı

Ağustos 22, 2017
431 Kere Okundu
Savaşın İç Yüzü

Savaşın İç Yüzü

Nisan 1, 2017
281 Kere Okundu
Google Babalar Gününü Es Geçmedi

Google Babalar Gününü Es Geçmedi

Haziran 17, 2017
333 Kere Okundu
İdealist Gençlik İftar’da Buluştu

İdealist Gençlik İftar’da Buluştu

Haziran 4, 2017
606 Kere Okundu
Regaib Kandili’nde Neler Yapılmalıdır?

Regaib Kandili’nde Neler Yapılmalıdır?

Mart 30, 2017
309 Kere Okundu
Tarihteki En Korkunç 8 Olay

Tarihteki En Korkunç 8 Olay

Mart 28, 2017
521 Kere Okundu
Temel 7 Soruda İslami Bilgi

Temel 7 Soruda İslami Bilgi

Mayıs 31, 2017
258 Kere Okundu
Hızla Yayılan İnternet Virüsü

Hızla Yayılan İnternet Virüsü

Haziran 18, 2017
240 Kere Okundu
Genel Kültür Testi

Genel Kültür Testi

Mayıs 19, 2017
382 Kere Okundu
Korkunç Deneyler

Korkunç Deneyler

Haziran 21, 2017
438 Kere Okundu