Muğla’da 4.1 Şiddetinde Deprem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Astsubaylara Müjde!

Beyoğlu’nda Dört Şehir Tek Tarih

Bakan Soylu Açıkladı: 16 Bin 500 Polis Alımı Yapılacak

İyi Bir Grafiker Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Genel Kültür, Genel Kültür Aralık 14, 2017
643 Kere Okundu

Merhaba arkadaşlar, bundan bir 10 yıl öncesine baktığımızda bilgisayarın kullanımı tam oturmamışken bugün baktığımızda küçük çocukları dahi bilgisayarın başında oturduğunu görebilmekteyiz. Bu da iyi bir gafiker olmanın zorluğunu ortaya koymaktadır.

İyi bir grafiker olabilmeniz için öncelikle programları iyi derecede kavramış olmanız gerekiyor. Peki bu programlar hangileri? Öncelikle bilgisayar kullanan ve meraklı olan küçük çocukların dahi kullandığı photoshop programını bilmeniz gerekiyor. Eğer iyi bir grafiker olmak istiyorsanız ”Küçük çocukların dahi kullandığı” ekini gözden kaçırmamanız gerekiyor. Çünkü teknolojinin gelişmesiyle beraber grafikerlerin yaptıkları tasarımlara olan beklentiler de arttı. Sizin yaptığınız bir tasarımı küçük bir çocuk yapıyorsa sizi grafiker olarak tercih etmeyeceklerdir. Yani sizin photoshop’u çok iyi derecede kullanabiliyor olmanız gerekir. Gerek kolonlama gerekse üç boyutlu yazı tasarımlarını en iyi şekilde yapabilmeniz gerekir.

Peki grafiker olmak için photoshop yeterli mi?

Maalesef tek bir program yeterli değildir. Çünkü yeri geldiğinde başka programlarında kullanımını sizden isteyebilirler. Eğer ben iyi bir grafikerim diyorsanız tek bir programdan çok daha fazlasını bilmeniz gerekiyor. Peki bu programlar hangileri? Öncelikle tasarım programlarının temeli olarak sayılan Corel Draw’ı bilmeniz gerekir.
Corel Draw pek çok tasarımcı tarafından tercih edilen ve matbaalarda en az hatalı çıktı alan programdır. Bu sebeple grafik tasarım sektöründe genel anlamda iş alımlarında Corel Draw bilip bilinmediği sorulmaktadır. Corel Draw’da genellikle dergi tasarımı ve gazete tasarımı gibi baskılar yazılıp çizilebilmektedir. Kullanım itibariylede baktığınızda arayüzü genel anlamda diğer programların temeli sayıldığı için pek faklı değildir.

İyi bir grafiker olmak için diğer bir bilmemiz gereken program inDesing

Özgün dergi tasarımları, afiş tasarımları ve gazete tasarımları yapmak istiyorsanız Corel Draw’dan sonra inDesing programına geçiş yapmanız gerekmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi temelini Corel Draw’dan aldığı için Corel Draw’dan arayüz bakımından pek bir farkı yoktur. Fakat inDesing’de Corel Draw’a göre taşma payları hesaplanmış ve ona göre size yer ayrılmıştır.

Taşma payları da ne demek?

Dergi veyahut gazete tasarımı yapıyorsanız taşma payları bırakmak zorundasınız. Konuyu biraz daha açacak olursak örneğin 20 sayfalık bir dergi yaptığınızda Corel Draw’da bir A4 kağıdı açtığınızda size A4’ü bütün olarak kullandıracaktır. Siz dolu dolu yaptığınız tasarımı matbaaya verdğinizde olduğu gibi çıkartacaktır. 20 sayfa olduğundan dolayı baskı aşamasında katlanacaktır. Katlandığında ise kesilirken 1-2 santim uçlarından kesilecektir. Kesim payı için 1-2 santim boşluk bırakmadıysanız o payın üzerine çizdiğiniz alanında kesilme riski vardır. Bu da sizin için pek hoş olmayacaktır. inDesing’de ise, A4 kağıdı veyahut başka bir kağıt açtığınızda kesim payını seçme olanağı sunuyor. Bu da sizin işinizi biraz daha kolaylaştırıyor. Corel’de ise direk seçemediğinizden dolayı boyutları kendiniz belirlemek zorunda kalıyorsunuz. Nitekim dergi ve gazete boyutlarının uluslararası ölçütlerine bakarak yapabilirsiniz.

Peki iyi bir grafiker olmak için bunlar yeterli mi?

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki Photoshop, Corel Draw ve inDesing’in yanı sıra Illustrator’ü de bilmeniz sizin için avantaj kaynağı olacaktır. Çünkü programların hepsi birbirinden farklılık göstermektedir. Kimisi zemini iyi yaparken kimisi görüntüyü daha iyi almanızı sağlamaktadır. Bu sebeple iyi bir grafiker olmak için bunların hepsinin ayrımını yapabiliyor olmanız gerekir.

Tüm programları biliyorum grafiker olabilir miyim?

Öncelikle iyi bir grafiker olmak için tüm programları iyi derecede bilmeniz zaten gereklidir. Fakat iyi bir grafiker olmak için sadece program bilmek gerekli değildir. Eğer çalışacağınız yerde özgün olmak istiyorsanız sizin birşeyler ortaya koymanız gerekir. Bu da ne demek? Şöyle ki grafiker dediğimiz insanlar ikiye ayrılır. Biri hazır kalıp çalışanlar biri ise özgür çalışanlar. Genellikle hazır çalışanlara nasıl çizim istedikleri anlatılır ve istenilene uygun tasarımlar yaptırılır. Özgür çalışanlar ise genellikle düzenlenen yarışmalarda birinci olanlardır. Çünkü özgün tasarım dediğimiz şey ortaya konulmayanı koymaktır. Yani sıfırdan hayal gücü ile ortaya yeni birşey koymaktır. Bu yüzden de üniversitelerin grafik tasarım bölümlerinde dünyaca ünlü romanları okuturlar. Bunun sebebi ise hayal gücünü geliştirmektir. Yani iyi bir grafiker olmak için program bilmenin yanı sıra iyi bir hayal gücüne de ihtiyacınız vardır.

Grafikerlikte iş imkanı nasıldır?

İş alımlarına baktığımızda alaylı ve mektepli olarak alımlar mevcuttur. Alaylı dediğimiz kategori dışarıdan grafiker alımları ile alakalıdır. Eğer üniversite de okuyan bir öğrenci alaylı bir grafikerin yaptığını yapamıyorsa iş bulma şansı biraz daha düşüktür. Çünkü alaylı dediğimiz insan grafiker olmak için kendisini yetiştirmiş ve tüm programlara adapte olmuştur. Üniversiteli yani mektepliler ise üniversite yıllarında gerekli programları öğrendiyse iş bulma şansı oldukça yüksektir. Fakat kendini geliştirmemiş ve program konusunda bilgisi zayıf ise maalesef iş bulma olanağı düşüktür. Günümüzde de iş verenler genellikle mektepli olmasına değil ortaya koyduğu işe bakmaktadır. Bu sebeple bu sektörde kendini yetiştirenler daha ön plana çıkmaktadır.

İyi bir grafiker olmak için öneriler

Öncelikle iyi bir grafiker olmak için en yakın zamanda yukarıda bahsedilen dört programa da aşina olmanız gerekmektedir. Ayrıca iyi bir üniversite de grafik bölümüne girmeniz sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Ayrıca yüksek lisansınızı da grafik alanında yaparsanız çalıştığınız yerde rütbe atlamanıza büyük katkısı olacaktır. Ek olarak üniversite yıllarınızda hayal gücünüzü geliştirecek kitaplar okumanızı tavsiye eder ve bu hayal gücünüzü ekrana yansıtarak bir kaç yarışmaya başvurup kendinizi denemenizi temenni ederiz. Ek olarak hayal gücünüzü ekranlara yansıtabilecek kadar geliştiğinizde eminim yarışmalarda da birinci olarak geleceksinizdir.

İşin özüne bakacak olursak, iyi bir grafiker olmak için hayal ettiğinizi ekrana yansıtabilmeniz gerekmektedir. Bunu başardığınız gün siz iyi bir grafiker olmuş olursunuz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
WhatsApp’a Yeni Özellik

WhatsApp’a Yeni Özellik

Temmuz 20, 2017
286 Kere Okundu
Sokak Hayvanları İçin Yemek Önerileri

Sokak Hayvanları İçin Yemek Önerileri

Haziran 28, 2017
390 Kere Okundu
İlginç Bilgiler 3

İlginç Bilgiler 3

Haziran 26, 2017
391 Kere Okundu
Korkunç Deneyler

Korkunç Deneyler

Haziran 21, 2017
733 Kere Okundu
Gelin Beraber Deprem Çantası Hazırlayalım!

Gelin Beraber Deprem Çantası Hazırlayalım!

Haziran 12, 2017
878 Kere Okundu
Paranın Üstündeki Kişileri Tanıyalım

Paranın Üstündeki Kişileri Tanıyalım

Haziran 8, 2017
805 Kere Okundu
Susuzluğu Önleyen İçecekler

Susuzluğu Önleyen İçecekler

Haziran 6, 2017
427 Kere Okundu
Ramazan Ayı

Ramazan Ayı

Haziran 2, 2017
647 Kere Okundu
Japonya’yı Nasıl Bilirsiniz?

Japonya’yı Nasıl Bilirsiniz?

Mayıs 12, 2017
567 Kere Okundu
İlginç Bilgiler

İlginç Bilgiler

Nisan 22, 2017
513 Kere Okundu
Bunlar da var!
C’de Tahmin Oyunu

C’de Tahmin Oyunu

Mart 27, 2017
432 Kere Okundu
Susma Susturma!

Susma Susturma!

Nisan 8, 2017
446 Kere Okundu
Komik İddia Diyalogu

Komik İddia Diyalogu

Mart 28, 2017
1.338 Kere Okundu
Birbirinden Komik 8 Kare

Birbirinden Komik 8 Kare

Nisan 9, 2017
563 Kere Okundu
KPSS Hakkında Birbirinden Komik 11 Caps

KPSS Hakkında Birbirinden Komik 11 Caps

Mayıs 30, 2017
1.910 Kere Okundu
En İlginç 10 Ev Tasarımı

En İlginç 10 Ev Tasarımı

Mart 31, 2017
1.890 Kere Okundu
Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

Ocak 24, 2018
1.291 Kere Okundu
Elveda Kolçak !

Elveda Kolçak !

Temmuz 20, 2017
302 Kere Okundu
Muğla’da 4.1 Şiddetinde Deprem

Muğla’da 4.1 Şiddetinde Deprem

Haziran 10, 2018
183 Kere Okundu
Bilim Adamlarına Söylenmiş Komik Sözler

Bilim Adamlarına Söylenmiş Komik Sözler

Haziran 2, 2017
1.341 Kere Okundu
C’de Örnekler 3

C’de Örnekler 3

Mart 29, 2017
430 Kere Okundu