Muğla’da 4.1 Şiddetinde Deprem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Astsubaylara Müjde!

Beyoğlu’nda Dört Şehir Tek Tarih

Bakan Soylu Açıkladı: 16 Bin 500 Polis Alımı Yapılacak

Online Oyunların Cazibesi

Teknoloji Mart 26, 2017
694 Kere Okundu

Merhaba arkadaşlar, hepimiz bir online oyun oynamışızdır. Oynamasak dahi mutlaka oynayan arkadaşımız vardır. Hadi o da yok diyorsanız mutlaka reklamlardan online oyunlara tanık olmuşsunuzdur. Bugün sizlere bu oyunları klavyemin döndüğü kadarı ile anlatacağım. Anlattığım oyunlar mobil oyunlar ve web tabanlı oyunlar harici olacaktır. İlk anlatmaya en eski oyunlardan biri ile başlayacağım ve sırasıyla devam edeceğim.

Counter-Strike

Oyunumuz savaşma üzerine olan bir oyundur. İki takım belirlenip birbirleriyle teke tek veya grup şeklinde savaşmaları ile gerçekleşir. Zaman ile oyun çok tuttuğu için internet üzerinden oynanmaya başlanmıştır. Daha sonradan turnuvaları da başlamıştır ve Türkiye Counter-Strike takımı olarak dünya üzerinde de birinciliğe de ulaştık.

Metin2

Metin2 2005 yılında ilk olarak Kore de hayata geçti. Oyun içerisinde ki düzene de bakacak olursak bunu anlayabiliriz. Daha sonradan oyun tutunca başka bir ülkenin firması satın alarak oyunu geliştirmiş ve günümüze getirmiştir. İlk başladığı zamanlar 4 ayrı karakter olarak yayın hayatına geçmiştir. Bunlar: Şaman, Sura, Ninja, Savaşcı’dır. Kendilerine ait farklı becerilere sahip bu karakterler ile oyuncular takım halinde veya bireysel halde diğer oyuncularla savaşma imkanına sahip oldu. Oyunda konuşma sistemi olduğu için iyi arkadaşlıklara da vesile olmuştur.

Oyun ilerleyen süreçlerde sürekli kendini yenilemiştir ve zaman ile 5. karakter de oyun hayatına kavuşmuştur. Lycan(Kurt) olarak oluşturulan karakter de diğer karakterler ile savaşmaya başlamıştır. Oyunda Klan(Lonca) sistemi de olduğundan dolayı oyuncular harici loncalar da birbirleriyle sıralamaya tabi olmuştur. Sıralama Lonca tecrübe puanı(en fazla 20) ve kazanmaya göre olmaktadır. Oyun sürekli bir rekabet içerisinde devam etmektedir. Argo kullanımı ve hile kullanımı ban(oyuncuyu engelleme) sebebi olmuştur.

Conquer Online(Fetih Online)

MMORPG rol yapma oyunu olarak faaliyete geçmiş bir çin oyunudur. Karakter yürüyerek veya zıplayarak gitmektedir. Zıplayarak daha hızlı gittiğinden dolayı herkes zıplayarak hareket etmektedir. Bu oyunumuzda da karakterler kendilerine has becerilere sahiptirler.

Metin2 ile benzer yanları görüntüsü olmasa da sistem olarak benzerdir. Lonca sistemi bu oyunumuzda da mevcuttur. Oyuncular arası birbirini kestiğin zaman seni öldüren kişiyi oyun içi tanıyabiliyorsun haritada gördüğün zaman. Bunun harici oyunda market alanı vardır o bölgede istediğin ürünü satabilme imkanına sahipsin. O bölgede oyuncular birbiri ile savaşamaz. Oyunda evlenme gibi bir olayda mevcuttur. Evlendiğin zaman eşin ile birlikte bazı özelliklere de sahip olabiliyorsun. Oyun ilk olarak Conquer Online olarak çıkmıştır fakat Türkiye de bu oyun çok tuttuğundan dolayı bizimkiler oyunu Fetih Online olarak Tükçe sürümünü çıkartmışlardır. Türklerin %80 gibi bir oranı Fetih Online’ye kaymıştır. Oyun sürekli kendini yenilemekte ve hayla güncelliğini korumaktadır.

Revelation Online

6 Mart 2017 de oyun sektörüne girmiştir. Oyunu tanımlayacak olursak, oyunda 6 karakter mevcuttur. Fakat ileride Assassin da oyuna dahil olacaktır. Oyunun var olan karakterleri ise; Gunslinger, Spirit Shaper, Occultist, Blademaster, Vanguard, Swordmage oyun şuan için 79 seviye de bitmekte. Oyunda tek olarak oynamanın belli başlı zorlukları var. Bu nedenle grup olarak oynamanın belli başlı daha kolaylıkları mevcuttur. Gerek gelişim gerek item dizme olarak.

Gunslinger: Okçunun günümüz hali olarak düşünülebilir. Bu oyunda okçumuz klasik ok ve yay yerine sniper ve 2 adet silah kullanıyor.

Spirit Shaper: Bilindik her oyundan alışılmış iyileştirmeci.

Occultist: Karma bir sınıftır, hem iyileştirmesi hem de güçlü damage yapabilmektedir.

Blademaster: Kılıç ustası olarak geçmektedir.

Vanguard: Alışageldiğimiz tank karakteri yani savunması çok güçlüdür. Fakat diğer oyunlara oranla vanguard yüksek damage çıkartabiliyor.

Swordmage: İsminden de anlayabileceğiniz gibi büyücü bir karakterdir. Fakat diğer oyunlardan farklı olarak bu oyunda kılıç kullanmaktadır.

Editörün yorumu: Oyun fantezi MMORPG seven oyuncular için biçilmiş bir kaftan denilebilecek bir durumda. Oyuncuların isteyeceği çoğu şeyi içinde barındırabiliyor. Görselleri oldukça tatmin edici bir şekilde iyi. Ayrıca yakın zamanda başlamış olması da ekstra bir artısı oyunun. Sevdiklerinizle hoş vakit geçirebilirsiniz oyunda.

Riders of İcarus

2016 sonlarına doğru yaz aylarında yayın hayatına başladı. Oyunda yeni güncellemeler ile gelen okçu karakteri ile birlikte toplamda 6 karakter bulunmaktadır. Oyunun PVP yönünden ziyade PVE tarafı ağır basmaktadır. Oyunda itemlerimizi elde edebileceğimiz bir çok zindan ve bosslar mevcuttur. Oyunun yakın zamanda gelecek güncellemesi ile birlikte oyundaki seviye sınırı 55 seviyeye yükseltilecektir. Oyunun karakterleri hakkında bahsedecek olursak: Assassin, Tank, Mage, Priest, Berserker ve Ranger sınıfıdır.

Assassin: Farklı mekanikleri ile birlikte suikastçı bir sınıftır.

Tank: Takımının önünde duran onların savunması üslenen alışagelmiş tank sınıfıdır.

Mage: Birçok a,o,e yeteneği olan ve boss ve zindanlarda bir hayli damage çıkarabilen büyücü sınıfıdır.

Priest: İyileştirme ve diriltme yetenekleri bulunan destek sınıfıdır.

Berserker: Saf atak üstüne kurulu boss ve zindanlarda yüksek damage çıkartabilen ve hatta çoğu kez de agronun onlarda olduğu atak sınıfıdır.

Ranger: Oyuna en son eklenen yetenekleri büyü temelli ve bazı a,o,e skillerine sahip okçu sınıfıdır.

Editörün yorumu: Oyunu söylediğimiz üzere PVE yönü çok ağır basmaktadır. Oyun henüz beta aşamasından çıkmadığı için ve yapımcı şirket oyunu kullanıcılara parça parça sunduğundan dolayı itemlerinizi uzun uğraşlar sonucu tamamladığınızda tekrar yenileri için uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Bir nevi verdiğiniz emekler boşuna gidiyor. Ve yapımcı firma Riders of İcarus’a yeterli bütçeyi ayırmadığından dolayı oyun çıkalı bir hayli zaman geçmesine rağmen oyunda hayla pek çok problem mevcut. Genel olarak MMORPG oyunlarının amacı belli bir seviyeye ulaşıp bire bir veya toplu savaşlar yapmaktadır. Oyundaki lag sorunu çok büyük seviyelerde olduğundan dolayı oyunda PVP yapmak neredeyse mümkün değil. Ayrıca oyun bilgisayarınız iyi olmasına rağmen bilgisayarınızın kasmasına neden olmaktadır. Ayrıca P2W yönü ağır bastığından oyunda bir şeyler başarabilmek için oyuna oldukça para yatırmanız gerekebilir. Eğer PVE seven arkadaşlarınızla birlikte zindan ve boss yapmaktan hoşlanıyorsanız Riders Of İcarus sizin için biçilmiş kaptan olabilir. Çok sağlam bir bilgisayara sahipseniz göze hoş gözükecek görseller ile oynamanız da mümkün. Ayrıca oyunu diğer oyunlardan ayıran en büyük artısı ise tame sistemi. Kendimizi geliştirirken karşılaştığımız çoğu canavarı evcilleştirip binek veya bize yardımcı olacak sağdık dostlar haline yani petler haline getirebiliyoruz. Kişisel yorumum ise oyuna uzun bir zaman ayırıp serverdeki sayılı karakterler arasına geldikten sonra oyundaki aşırı lag sorunu sebebi ile rakiplerle savaşamamam beni oyundan uzaklaştırdı.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Google Hayat Kurtardı

Google Hayat Kurtardı

Temmuz 11, 2017
626 Kere Okundu
İnternetsiz WhatsApp

İnternetsiz WhatsApp

Haziran 19, 2017
518 Kere Okundu
Metin2 Steam İncelemesi

Metin2 Steam İncelemesi

Haziran 13, 2017
1.595 Kere Okundu
En Çok Tercih Edilen Telefonlar

En Çok Tercih Edilen Telefonlar

Haziran 11, 2017
658 Kere Okundu
Günümüzün Gelişen Devi: Mobil Uygulamalar

Günümüzün Gelişen Devi: Mobil Uygulamalar

Haziran 10, 2017
524 Kere Okundu
Online Kafa Topu Oyunu

Online Kafa Topu Oyunu

Haziran 9, 2017
1.268 Kere Okundu
Mafia II İncelemesi

Mafia II İncelemesi

Nisan 2, 2017
921 Kere Okundu
Metin2 Detaylı Araştırma

Metin2 Detaylı Araştırma

Nisan 2, 2017
1.731 Kere Okundu
For Honor Araştırması

For Honor Araştırması

Mart 27, 2017
547 Kere Okundu
Bunlar da var!
Komik İddia Diyalogu

Komik İddia Diyalogu

Mart 28, 2017
1.684 Kere Okundu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Astsubaylara Müjde!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Astsubaylara Müjde!

Haziran 9, 2018
515 Kere Okundu
PES 2018

PES 2018

Temmuz 21, 2017
453 Kere Okundu
Sanayi Kentinin Doğa Harikası: Maşukiye

Sanayi Kentinin Doğa Harikası: Maşukiye

Mart 26, 2017
859 Kere Okundu
Türkiye’deki Eğitim Sistemi

Türkiye’deki Eğitim Sistemi

Haziran 15, 2017
446 Kere Okundu
Zayıflarken Sağlığınızdan Olmayın!

Zayıflarken Sağlığınızdan Olmayın!

Nisan 5, 2017
749 Kere Okundu
Tuzlu Kahve!

Tuzlu Kahve!

Nisan 3, 2017
1.393 Kere Okundu
Komik WhatsApp Konuşmaları

Komik WhatsApp Konuşmaları

Nisan 6, 2017
2.989 Kere Okundu
İyi Bir Grafiker Olmak İçin Yapılması Gerekenler

İyi Bir Grafiker Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Aralık 14, 2017
1.006 Kere Okundu
Japonya’yı Nasıl Bilirsiniz?

Japonya’yı Nasıl Bilirsiniz?

Mayıs 12, 2017
737 Kere Okundu
Zengin-Fakir Resimleri

Zengin-Fakir Resimleri

Nisan 14, 2017
2.638 Kere Okundu