2018 KPSS Başvuruları Başladı

Astsubaylık Başvuruları Başladı

Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

Metin2 Oyun Hileleri Hakkında Bilgi

Spor Salonu Açmak İçin Neler Yapılmalı

Spor Aralık 15, 2017
272 Kere Okundu

Merhaba arkadaşlar, pek çok kişinin aklında olan spor salonu açma fikrini bu konumuzda detaylıca işleyeceğiz.

Neden Spor Salonu Açmak İstiyorsunuz?

Öncelikle spor salonu açma fikrinizin nedenlerini kafanızda planlamanız gerekiyor. Yani açacağınız spor salonu sadece ticari odaklı mı olacak yoksa insanlara sporu sevdirme ve spora teşvik amaçlı mı olacak. Tabi ki spor salonunda her iki şekilde de bir gelir elde edeceksiniz fakat ikinci verdiğimiz seçenekte zahmetiniz biraz daha fazla olacaktır.

Ticari Odaklı Spor Salonu Açmak

Ticari odaklı bir spor salonu açmak istiyorsanız işinizi tamamen çıkarlarınıza göre hesaplamanız gerekiyor. Spor salonu denilince akıllara bir çok spor faaliyeti gelmektedir. Bir kaç tane örnek vermek gerekirse: Kickboks, Boks, Muaythai ve Wushu gibi pek çok spor dalı mevcuttur. Eğer mücadele sporlarına dahil pek bir bilginiz yoksa salonunuzu ağırlık çalışmaya yönelik yapabilirsiniz. Ayrıca bir fitness hocası tutarsanız body ve fitness olarak ayrı ayrı kar elde etme şansına erişebilirsiniz.

Ek olarak salonu açacağınız metre kare de önemlidir. Çünkü insanlar spor salonunun büyüklüğüne dikkat etmektedir. Bunun sebebi ise görsellikte gizlidir. İnsanlar gözlerini tatmin edecek yerlere gitmeyi daha çok sevmektedir. Tabi salonunuzun büyük olması ve güzel gözükmesi üye sayınızı da arttıracağından dolayı geliriniz de arttıracaktır.

Eğer salonunuzu büyük bir alanda açtıysanız body aletlerine ek olarak mücadele sporları dersi de verebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken hangi mücadele sporlarını vermek istiyorsanız o konuda ders verebilecek antrenör bulmaktır. Mücadele sporları ile ilgili pek çok hoca olduğu için başvuru yapan hocalardan herhangi birine, mücadele sporları dersi vermesini istediğiniz alanı üye sayısına göre kiralayabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki örneğin üye başı 100TL alıyorsa, 50TL’sini size verir. Böylece hem siz kar etmiş olursunuz hemde salonu kiralayan hoca. Ek olarak bir zahmete girmenize gerek kalmaz.

Gelişim Odaklı Spor Salonu Açmak

İkinci odak noktamız olan gelişim odaklı spor salonuna baktığımızda biraz daha zahmetlidir. Çünkü ticari odaklı spor salonunda aletleri ve yeri aldıktan sonra herhangi bir zahmete katlanmamız gerekmiyor. Fakat insanlara fayda sağlamak için spor salonu açtıysanız elimizi biraz daha taşın altına koymanız gerekiyor.

Öncelikle body dersi veriyorsanız öğrencilerinizi body yarışmalarına hazırlamanız gerekmektedir. Yemelerine içmelerine sizinde dikkat etmeniz gerekir. Çünkü yarışmalarda sizin kulübünüzün adını taşıyacaklardır. Tabi yetiştirdiğini body sporcularının sizinle birlikte ne kadar süre kalacağını hiç bir zaman bilemeyeceksiniz. Bu da bir dezavantajdır. Çünkü sporcunuz sporu ek olarak yapıyorsa geliştiğinde bırakamyacağının bir garantisi yoktur. Bu da sizi en baştan başka sporcu eğitmek mecburiyetinde bırakacaktır. Zaten spor hocalarının da en büyük sıkıntısı budur. Çünkü yıllarca emek verdikleri sporcuları biranda spor salonunu bırakabiliyor.

Gelişim odaklı açtığınız spor salonunda yine mücadele sporlarına yönelik dersler verebilirsiniz. Fakat bu sefer elinizi taşın altına koymanız gerekiyor. Peki bu ne demek oluyor? Şöyle ki mücadele sporlarına başlayan biri şampiyon olmak için başlamıştır. Sizin sporcunuzun önünü açmak için musabakaları takip etmeniz ve ne zaman nerede yapıldığını bilmeniz gerekiyor. Çünkü sporcunun işi musabakalara hazırlanmaktır. Sizin işiniz ise o sporcuyu musabakaya sokmaktır. Peki bununla bitiyor mu? Tabi ki hayır. Sporcunun musabaka esnasında arkasında olmanız gerekiyor. Bu sporcuya motivasyon ve güven verecektir. Eğer maçları kazanırsa birlikte Türkiye şampiyonasına da gitmeniz gerekir. Bu sayede sporcunuzun Türkiye milli takıma girme şansı da artacaktır. Gelişim odaklı spor salonu açmak fikrinizde de zaten amaç sporcu yetiştirmektir. Tabi ki sporcunun peşinde olacağınızdan dolayı geliriniz aynı olsa dahi gideriniz daha fazla olacaktır.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle spor salonu açmak istediğiniz alan en az 100 m2 olmak zorundadır.

İkinci olarak spor salonu açmak için tuttuğunuz yer bir apartmanın zemin katı veya kat arasıysa spor salonu açmadan önce apartman sakinlerinden spor salonu açacağınıza dair imza toplamanız gerekir. Aksi taktirde ileride seslerden dolayı sizi şikayet edebilirler.

Üçüncü olarak açtığınız yerde bay ve bayan duşakabin lavabo tuvalet gibi gereksinimlerin olması zorunludur.
Dördüncü olarak esnaf odasına giderek muhasebe için gerekli şartları yerine getirmeniz gerekir. Burada size toplam 3500 TL kadar masraf çıkacaktır. (Ticaret odası kaydı, yazar kasa, muhasebeci gibi işlemler için.)

Son olarak antrenörlük belgesi gereklidir. Hangi alanda spor salonu açacaksanız o alana dair antrenör belgesi gerekmektedir. Eğer belgeniz yoksa almak için başvuru yapabilir veyahut almış olan arkadaşlardan belgesini kiralayabilirsiniz.

Spor Salonu Açmak İçin Gerekli Malzemeler

Body alanında faaliyet gösterecekseniz durumunuza göre en iyi body aletlerini almanız gerekir. Çünkü yeni açılan bir spor salonunda göz doyurmak önemlidir. Yeni gelen bir üye salonu iyi görürse diğer arkadaşlarını da çağıracaktır. Ayrıca spor salonunuzda paylaştığı resimleri görenler spor salonunuzu beğenip gelebilir.

Mücadele sporları alanında faaliyet gösteriyorsanız yeteri kadar kum torbası, ellik ve tekmeliklere ek olarak yaptırabilirseniz bir ring kurdurmanız gereklidir. Ellik ve tekmelikler sporcularınızı çalıştırabilmek için gereklidir. Ayrıca işin hakkını vermek için kum torbası çalışması da yaptırmanız gerekir. Ring ise gösteriş işidir. Sırf ring için salona kaydolan insanlara şahit olabilirsiniz.

Tanıtım ve Üye Kaydı

Spor salonu açtığınızda en önemli nokta tanıtım olacaktır. Çünkü tanıtımlar sayesinde spor salonunuza üye çekebilirsiniz. Spor salonunuzu ilk açtığınızda iyi bir reklam yapmadıysanız büyük sıkıntılar çekebilirsiniz. Çünkü spor salonunuzu arka sokakta oturan biri dahi bilmeyecektir.

Tanıtım için sosyal medyayı kullanabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyanın yaygınlaşmış olması özellikle gençleri spor salonlarını internetten aramaya yöneltmektedir. Nitekim şehrinize yeni gelmiş bir üniversite öğrencilerin başvurduğu ilk yol spor salonunu internetten aramaktır. Eğer internete yaydığınız resimlerde salonunuzun görüntüsü iyi ise ilk olarak sizi tercih edeceklerdir.

Diğer bir yol ise, el afişleri bastırıp dağıtmak ve çok sık geçilen bölgelerde duvara asmaktır. Böylece spor salonunuzun tanınmışlığı artarcaktır. İlk başlarda üye sıkıntısı çok çekmenize rağmen bir kaç tanıtım ile üyeleriniz artacak ve geliriniz düzelecektir. Ne demişler; insan insanı çeker. Bir kaç üye sizlere daha fazlasını getirecektir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Sporda Yapılması Gerekenler

Sporda Yapılması Gerekenler

Nisan 14, 2017
605 Kere Okundu
Vücut Nasıl Geliştirilir?

Vücut Nasıl Geliştirilir?

Nisan 3, 2017
774 Kere Okundu
Kick Boks Nedir?

Kick Boks Nedir?

Mart 26, 2017
1.484 Kere Okundu
Muay Thai Nedir?

Muay Thai Nedir?

Mart 26, 2017
1.048 Kere Okundu
Sporda Barış Yatıyor!

Sporda Barış Yatıyor!

Mart 25, 2017
443 Kere Okundu
Bunlar da var!
Evlilik Dövmeleri

Evlilik Dövmeleri

Temmuz 1, 2017
432 Kere Okundu
Türkiye’de Çalgının Yeri

Türkiye’de Çalgının Yeri

Nisan 12, 2017
457 Kere Okundu
En İyi Fondöten Markaları

En İyi Fondöten Markaları

Mart 29, 2017
806 Kere Okundu
Tiananmen Katliamı

Tiananmen Katliamı

Eylül 2, 2017
377 Kere Okundu
Yurdum İnsanından Komik Kareler

Yurdum İnsanından Komik Kareler

Nisan 7, 2017
804 Kere Okundu
Ölme Eşeğim Ölme Deyiminin Hikayesi

Ölme Eşeğim Ölme Deyiminin Hikayesi

Eylül 20, 2017
375 Kere Okundu
Astsubaylık Başvuruları Başladı

Astsubaylık Başvuruları Başladı

Nisan 4, 2018
78 Kere Okundu
Kan Ver Hayat Kurtar

Kan Ver Hayat Kurtar

Mart 28, 2017
579 Kere Okundu
En Komik 10 Gif

En Komik 10 Gif

Mayıs 19, 2017
562 Kere Okundu
Çocuklar Duymasın Geri Dönüyor!

Çocuklar Duymasın Geri Dönüyor!

Haziran 15, 2017
310 Kere Okundu
Bulgarlaştırma Politikası

Bulgarlaştırma Politikası

Ağustos 23, 2017
333 Kere Okundu