2018 KPSS Başvuruları Başladı

Astsubaylık Başvuruları Başladı

Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

Metin2 Oyun Hileleri Hakkında Bilgi

Spor’da Yaşanan Sakatlanmalar

Haberler Haziran 13, 2017
293 Kere Okundu

Sporda sakatlanmaların önüne geçebilmek için, spor sakatlanmaları ile ilgili dört farklı sporcu kimliğine sahip uzmanla görüşerek bir araştırma gerçekleştirdik.

Spor sakatlanmaları ile ilgili, Türkiye Kyokushin Karete Federasyonu 6.Dan, 2. Kademe Antrenör ve Bölge Hakemi, Uluslararası alanda Japonya’da 5.Dan Rahim Kahraman, Beden eğitimi öğretmenliği yapan ve aynı zamanda Beşiktaş’ın bünyesinde antrenör olarak çalışan Osman Onur Kerpiçci, Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi ve aynı zamanda Go Cym Jimnastik antrenörü Atilla Ulçay ve son olarak Güreşte milli sporcu olan Mert Aksir’in yorumlarını alarak spor sakatlanmaları ile ilgili derinlemesine bir araştırma yaptık.

 Spor sakatlanmalarının meydana geliş sebebi herkesçe ortak bir yerde toplanıyor. Spor sakatlanmalarının en büyük sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

1-Isınmadan spora başlamak.

2-Bilinçsizce spor yapmak.

3-Spora uygun kıyafet seçmemek.

4-Sporun yapılacağı zeminin spora uygun olmaması.

5-Ani hareket ve refleksler

6-Panik anında yapılan refleksler

Bu sebepler sporda sakatlanmaların en başlıca sebepleridir.

Jimnastik Antrenörü olarak çalışan Ulçay yorumları sırasında: ‘’Eğitimler sırasında ısınma hareketlerini en ince ayrıntısına kadar yaptırıyoruz. Çünkü insanlar spor yapmak için geliyor sakatlanmak için değil. Herhangi bir sakatlık onları spordan uzaklaştırabilir. Bu gibi sebeplere olanak vermemek için spora uygun kıyafet giymemek ve ısınmadan ileri seviye hareketlere geçmek tehlikelidir.’’ Dedi.

Spor sakatlıkları günümüzde çokça görülmektedir. Bunun en başlıca sebepleri yukarıda yazılanlardır. Onun haricinde, sporda sakatlanmanın belli bir sıklığı yoktur. Sakatlık aniden gelişen bir olaydır. Aksir, yorumlarında: ’’Sakatlıklar anlık olduğundan dolayı belli bir sıklığı yoktur. Sakatlanma riski kişiden kişiye göre değişmektedir. Kendimden örnek verecek olursam; Ben bazı dönemlerde çok sakatlanırken bazı dönemlerde hiç sakatlanmadığım oldu. Bu tamamen kişinin ısınmasına bağlıdır.’’ ifadelerini kullandı.

Sporda maalesef kalıcı sakatlıklar da meydana gelebiliyor. Mücadele sporlarını örnek verecek olursak, Rahim Kahraman 6.Dan ve Antrenör olmasına rağmen ‘’ Vücudumda 3 kırık 5 çatlak var. Bunlar müsabaka sırasında gerçekleşti.’’ İfadelerini kullandı. Ayrıca Kahraman:’’ Kyokushin karete’de Türkiye 1.si çıkarttım. Avrupada girdiği maçta sakatlandığından dolayı bir süre ara vermek zorunda kaldı.’’ İfadelerini de ekledi.

Milli sporcu olan Aksir’de müsabaka sırasında:’’Omuz’umda ki kapsüller ile ilgili bir sakatlık yaşadım milli sporcu olma müsabakasında. Müsabakayı kazandım fakat ilerleyen zamanlarda sakatlık sporu bırakmama neden oldu.’’ Dedi. Müsabaka sırasında sakatlanan sporcuya ilk müdahaleyi müsabakadaysa müsabaka doktoru yapar. Yetersiz kalırsa oradaki sağlık görevlileri o da yetersiz kalırsa sporcu hastaneye kaldırılır.

Sakatlanmalar sadece mücadele sporlarında değil futbol, basketbol vb. gibi spor müsabakalarında da sıkça görülmektedir. Sporcular ne kadar iyi ısınmış olursa olsunlar ani hareket ve panik yaptıklarında karşı tarafın veya kendilerinin sakatlanmalarına fırsat vermiş olurlar. Mücadele sporlarında ise siz ne kadar.

Sporcu Tazminatı

Milli sporcuları sporda sakatlandıklarında olabildiğince az mağdur etmeye çalışıyorlar. Bunun en başlıca örneği şudur ki: Milli sporcular müsabakalarda sakatlandığı taktirde bir bedel alıyorlar. Bu mücadele sporları ve takım sporları(Futbol, basketbol vb.) olarak değişiyor.

Futbol için konuşan Kerpiçci’nin yorumlarına göre: ’’UEFA’nın ve özellikle FIFA’nın bu konuda kulüplere ve milli takımlara uyarısı oldu. Bunun sonucu olarak sakatlanan sporculara tazminat ödenmesini bir kural haline getirdiler. Milli takımda oyuncu sakatlanırsa kulüplerin ödemesi gereken miktarın bir kısmı da UEFA tarafından karşılıyor.’’

Mücadele sporları için konuşan Aksir ise: ‘’A Milli, B Milli ve C Milli olarak millilik dereceleri vardır. B ve C Milli olanlar maalesef bir tazminat alamıyor. Fakat A Milli olanlar milli müsabaka sırasında sakatlanırlarsa bir tazminat alıyorlar.’’

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Ocak 22, 2018
224 Kere Okundu
Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Kasım 10, 2017
258 Kere Okundu
Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Ağustos 25, 2017
442 Kere Okundu
Askerimi Beklerim Online

Askerimi Beklerim Online

Temmuz 22, 2017
405 Kere Okundu
Elveda Kolçak !

Elveda Kolçak !

Temmuz 20, 2017
222 Kere Okundu
Google Hayat Kurtardı

Google Hayat Kurtardı

Temmuz 11, 2017
334 Kere Okundu
İnternetsiz WhatsApp

İnternetsiz WhatsApp

Haziran 19, 2017
311 Kere Okundu
Bunlar da var!
Dostlar Alışverişte Görsün Deyiminin Hikayesi

Dostlar Alışverişte Görsün Deyiminin Hikayesi

Eylül 19, 2017
412 Kere Okundu
Film/Dizi Replikleri

Film/Dizi Replikleri

Mart 29, 2017
693 Kere Okundu
Gerçekten de Özgür Müyüz?

Gerçekten de Özgür Müyüz?

Mart 29, 2017
383 Kere Okundu
Bilgisayar Oyunlarının Yararları ve Zararları

Bilgisayar Oyunlarının Yararları ve Zararları

Mayıs 13, 2017
538 Kere Okundu
Hep Mi Hiç Olur?

Hep Mi Hiç Olur?

Nisan 3, 2017
378 Kere Okundu
Yolculukta!?

Yolculukta!?

Nisan 9, 2017
452 Kere Okundu
Aklınızda Olup Kestiremediğiniz Sorular

Aklınızda Olup Kestiremediğiniz Sorular

Mayıs 20, 2017
432 Kere Okundu
Uçak Personeli İtirafları

Uçak Personeli İtirafları

Haziran 11, 2017
336 Kere Okundu
Türkiye’de Eğitim Sistemi

Türkiye’de Eğitim Sistemi

Haziran 15, 2017
302 Kere Okundu