2018 KPSS Başvuruları Başladı

Astsubaylık Başvuruları Başladı

Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

Metin2 Oyun Hileleri Hakkında Bilgi

Sporun Tarihsel Değişimi

Haberler, Spor Haziran 14, 2017
331 Kere Okundu

Uzun yıllar önce ortaya çıkan spor kavramı şuan ki tanımıyla aynı mı yoksa bir sektör haline mi geldi? Bunu detaylı bir şekilde araştırıp irdeledik ve sizlere sunuyoruz.

Öncelikle sporun tanımlarından başlayalım:

Spor, önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivite.

Spor, belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler olarak tanımlanabilir. Önceleri spor kavramı, boş zamanları değerlendirmeye yönelik balıkçılık, avcılık ve atıcılık açık hava etkinliklerini, belirlenmiş kurallara göre bireyler ya da takımlar arasında yapılan düzenli atletik yarışmalardan ayırmak için kullanılırdı.

Spor, bireyin özgür istenci ile yapılan belli değer ölçülerine sahip, kendine özgü töresi olan; yarışma, doğa sevgisi ve sevinci taşıyan, geliştirilmiş ve tiğikleştirilmiş kuralları olan, mükemmel olmayı amaçlayan bedensel bir etkinliktir.

Spor, insanın genel bedensel becerileri yoluyla bir rakiple karşılıklı etkileşim içinde bulunularak yapılan yarışmaya dönük oyun biçimlerinin her türlüsüdür.

Buradaki tanımlardan da görebileceğiniz gibi sporun birçok tanımı mevcuttur. Yukarıda yazdığım tanımların içerisinde olmayan daha onlarca tanımda mevcuttur. Hepsi, sporun insanları kaynaştırma ve özgüvenli olmaya yönelik tanımlardır. Fiziksel ve zihinsel gelişimi sağlamaya yöneliktir.

Bu Tanımlar Hayla Geçerli Mi?

Günümüzde ki spor tanımına bakacak olursak:

Günümüzde spor, kişisel ve toplumsal sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikleriyle önemli bir hizmet sektörü olarak kabul görmektedir. Ayrıca, günümüzün kitle iletişim araçları ve geniş kitlelerin yoğun ilgisini çeken bir gösteri ve eğlence faaliyeti olarak tüketim sektörüne dönüşürken, diğer taraftan müteşebbisler için önemli miktarda finans hareketlerinin yaşandığı cazip bir ekonomik faaliyet alanı haline gelmektedir.

İş Sektörü Olduğu Biliniyor

1994 yılı Kış Olimpiyatlarının 120, 1994 yılı Dünya Futbol Şampiyonasının 188, 1996 Yaz Olimpiyat Oyunlarının 214 ülkede izlenmesi ve 1998 yılında Fransa’da yapılan Dünya Futbol Şampiyonasının 3.7 milyar kişiye ulaşması, spor organizasyonlarının ne kadar büyük kitlelere ulaştığının bir göstergesidir.

Spor endüstrisinin gelişimini gösteren diğer bir unsur; spor endüstrisinde 5 milyon kişinin istihdam edilmesidir. Dünya’da 2000 yılında sponsorluk için 25 milyar dolar harcanmış ve bu harcamaların yüzde 68’i spor alanında yapılmıştır.

FIFA 2002 Dünya Kupasını düzenleyen Japonya(4.4 milyar dolar) ve Güney Kore(2.9 milyar dolar) kupa için toplam 7.3 milyar dolar harcamışlardır. Ekonomistler bu harcamaların ilgili iki ülke ekonomisinin düzeltilmesine yönelik yapıldığını ifade etmektedirler. Yapılan bu harcamalar 600 bin kişiye iş istihdamı sağlamıştır.

Medya ve Spor

Günümüzde spor öyle bir hal aldı ki, medyayla iç içe bir konuma girdi. Peki bu nasıl mı oldu? Sporun bir sektör haline gelmiş olmasının en büyük nedeni bu iş üzerinde yüksek meblağların dönüyor olmasındandır. Bu kadar yüksek meblağların döndüğü yerin tanıtımını da medya üstleniyor. Bu tanıtımı bazen etik kurallara uygun bir şekilde bazen ise uygun olmadan yapıyor.

Sporun geçmişteki tanımlarında spor ahlakı söz konusuydu. Fiziksel ve zihinsel gelişim hakaret ile sağlanmıyor. Günümüzde ki tanımında ise bir sektör haline gelindiğinden bahsediliyor. Nitekim resimdeki haberde kullanılan kelimeler gazetenin trajını yükselttiği için kullanılıyor. Spor artık bir sektör haline geldi ve çok fazla kişi bu sektörden ekmek yemeye başladı. Şuanda iyi bir futbolcunun aldığı haftalık geliri dünya üzerinde çok az kişi alıyor. Çünkü sporun dünya sektöründe ki rolü en üstte.

Özellikle futbol alanında bu sektör tavan yapmış durumda. Çünkü medya en çok futbolu ön plana çıkarıyor. En bilindik spor dalı(sektör dalı) bu sayede futbol oldu. Bir maç düzenlendiğinde, tanıtım şirketleri, medya şirketleri, saha çalışanları, bilet satıcıları, sporcular ve bir çok kişi daha para kazanmaktadır.

Bunlara ek olarak mücadele sporları da pek farklı yönde ilerlemiyor. Mücadele sporları için sporcuları küçük yaşlardan itibaren eğitmeye başlıyorlar. İleri ki yaşlara geldiklerinde vücutları ve teknikleri tam oturacağından dolayı Dünya’da ülkelerini daha iyi temsil etme şansına erişebiliyorlar.

Fakat küçük yaşlarda bir çocuğun televizyonlarda gördüğü dövüş sahneleri onun bilinç altında yer ediniyor. Kendine rol model olarak bir dizi veya filmde birini veya birilerini döven güçlü birini alıyor. Spora başlamasının ve sevmesinin kendini o rol modele bağlayabiliriz. Medyanın sporu bu gibi şeylerle ön plana getirmesi yerine daha makul ve psikoloji bozmayan şeyleri ön plana getirmesi gerekir. Bu sayede şiddete daha az meyilli insanlar yetiştirilebilir. Bir sporcunun spor ahlakından yoksun olması, hangi dalda başarılı olursa olsun onu sporcu yapmaz. Ahlak yoksa hiçbir şey yoktur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Ocak 22, 2018
224 Kere Okundu
Spor Salonu Açmak İçin Neler Yapılmalı

Spor Salonu Açmak İçin Neler Yapılmalı

Aralık 15, 2017
271 Kere Okundu
Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Kasım 10, 2017
258 Kere Okundu
Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Ağustos 25, 2017
442 Kere Okundu
Askerimi Beklerim Online

Askerimi Beklerim Online

Temmuz 22, 2017
405 Kere Okundu
Elveda Kolçak !

Elveda Kolçak !

Temmuz 20, 2017
222 Kere Okundu
Google Hayat Kurtardı

Google Hayat Kurtardı

Temmuz 11, 2017
334 Kere Okundu
İnternetsiz WhatsApp

İnternetsiz WhatsApp

Haziran 19, 2017
311 Kere Okundu
Bunlar da var!
WhatsApp’a Yeni Özellik

WhatsApp’a Yeni Özellik

Temmuz 20, 2017
238 Kere Okundu
Dünya’nın En Tatlı Hayvanları

Dünya’nın En Tatlı Hayvanları

Nisan 4, 2017
1.067 Kere Okundu
Twitter’da Toplu Takip Etme

Twitter’da Toplu Takip Etme

Mart 28, 2017
405 Kere Okundu
Arkadaşınız Size Aşık Mı?

Arkadaşınız Size Aşık Mı?

Nisan 13, 2017
677 Kere Okundu
Gerçekten de Özgür Müyüz?

Gerçekten de Özgür Müyüz?

Mart 29, 2017
383 Kere Okundu
Atı Alan Üsküdarı Geçti Deyiminin Hikayesi

Atı Alan Üsküdarı Geçti Deyiminin Hikayesi

Eylül 18, 2017
586 Kere Okundu
Adil Kullanım Kotası Uygulaması Sona Eriyor

Adil Kullanım Kotası Uygulaması Sona Eriyor

Nisan 5, 2017
371 Kere Okundu
Modern Köpek Evleri

Modern Köpek Evleri

Nisan 1, 2017
1.129 Kere Okundu
The Walking Dead 8. Sezon

The Walking Dead 8. Sezon

Temmuz 20, 2017
283 Kere Okundu
Sanayi Kentinin Doğa Harikası: Maşukiye

Sanayi Kentinin Doğa Harikası: Maşukiye

Mart 26, 2017
549 Kere Okundu
Cam Kenarı Düşünceleri

Cam Kenarı Düşünceleri

Mart 27, 2017
437 Kere Okundu