Muğla’da 4.1 Şiddetinde Deprem

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Astsubaylara Müjde!

Beyoğlu’nda Dört Şehir Tek Tarih

Bakan Soylu Açıkladı: 16 Bin 500 Polis Alımı Yapılacak

Sporun Tarihsel Değişimi

Özel Haberler Haziran 14, 2017
638 Kere Okundu

Uzun yıllar önce ortaya çıkan spor kavramı şuan ki tanımıyla aynı mı yoksa bir sektör haline mi geldi? Bunu detaylı bir şekilde araştırıp irdeledik ve sizlere sunuyoruz.

Öncelikle sporun tanımlarından başlayalım:

Spor, önceden belirlenmiş kurallara göre bireysel veya takım halinde yapılan, genellikle rekabete dayalı yarışma ve kişisel eğlence veya mükemmelliğe ulaşmak için yapılan fiziksel veya zihinsel aktivite.

Spor, belirli ölçüde fiziksel güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler olarak tanımlanabilir. Önceleri spor kavramı, boş zamanları değerlendirmeye yönelik balıkçılık, avcılık ve atıcılık açık hava etkinliklerini, belirlenmiş kurallara göre bireyler ya da takımlar arasında yapılan düzenli atletik yarışmalardan ayırmak için kullanılırdı.

Spor, bireyin özgür istenci ile yapılan belli değer ölçülerine sahip, kendine özgü töresi olan; yarışma, doğa sevgisi ve sevinci taşıyan, geliştirilmiş ve tiğikleştirilmiş kuralları olan, mükemmel olmayı amaçlayan bedensel bir etkinliktir.

Spor, insanın genel bedensel becerileri yoluyla bir rakiple karşılıklı etkileşim içinde bulunularak yapılan yarışmaya dönük oyun biçimlerinin her türlüsüdür.

Buradaki tanımlardan da görebileceğiniz gibi sporun birçok tanımı mevcuttur. Yukarıda yazdığım tanımların içerisinde olmayan daha onlarca tanımda mevcuttur. Hepsi, sporun insanları kaynaştırma ve özgüvenli olmaya yönelik tanımlardır. Fiziksel ve zihinsel gelişimi sağlamaya yöneliktir.

Bu Tanımlar Hayla Geçerli Mi?

Günümüzde ki spor tanımına bakacak olursak:

Günümüzde spor, kişisel ve toplumsal sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikleriyle önemli bir hizmet sektörü olarak kabul görmektedir. Ayrıca, günümüzün kitle iletişim araçları ve geniş kitlelerin yoğun ilgisini çeken bir gösteri ve eğlence faaliyeti olarak tüketim sektörüne dönüşürken, diğer taraftan müteşebbisler için önemli miktarda finans hareketlerinin yaşandığı cazip bir ekonomik faaliyet alanı haline gelmektedir.

İş Sektörü Olduğu Biliniyor

1994 yılı Kış Olimpiyatlarının 120, 1994 yılı Dünya Futbol Şampiyonasının 188, 1996 Yaz Olimpiyat Oyunlarının 214 ülkede izlenmesi ve 1998 yılında Fransa’da yapılan Dünya Futbol Şampiyonasının 3.7 milyar kişiye ulaşması, spor organizasyonlarının ne kadar büyük kitlelere ulaştığının bir göstergesidir.

Spor endüstrisinin gelişimini gösteren diğer bir unsur; spor endüstrisinde 5 milyon kişinin istihdam edilmesidir. Dünya’da 2000 yılında sponsorluk için 25 milyar dolar harcanmış ve bu harcamaların yüzde 68’i spor alanında yapılmıştır.

FIFA 2002 Dünya Kupasını düzenleyen Japonya(4.4 milyar dolar) ve Güney Kore(2.9 milyar dolar) kupa için toplam 7.3 milyar dolar harcamışlardır. Ekonomistler bu harcamaların ilgili iki ülke ekonomisinin düzeltilmesine yönelik yapıldığını ifade etmektedirler. Yapılan bu harcamalar 600 bin kişiye iş istihdamı sağlamıştır.

Medya ve Spor

Günümüzde spor öyle bir hal aldı ki, medyayla iç içe bir konuma girdi. Peki bu nasıl mı oldu? Sporun bir sektör haline gelmiş olmasının en büyük nedeni bu iş üzerinde yüksek meblağların dönüyor olmasındandır. Bu kadar yüksek meblağların döndüğü yerin tanıtımını da medya üstleniyor. Bu tanıtımı bazen etik kurallara uygun bir şekilde bazen ise uygun olmadan yapıyor.

Sporun geçmişteki tanımlarında spor ahlakı söz konusuydu. Fiziksel ve zihinsel gelişim hakaret ile sağlanmıyor. Günümüzde ki tanımında ise bir sektör haline gelindiğinden bahsediliyor. Nitekim resimdeki haberde kullanılan kelimeler gazetenin trajını yükselttiği için kullanılıyor. Spor artık bir sektör haline geldi ve çok fazla kişi bu sektörden ekmek yemeye başladı. Şuanda iyi bir futbolcunun aldığı haftalık geliri dünya üzerinde çok az kişi alıyor. Çünkü sporun dünya sektöründe ki rolü en üstte.

Özellikle futbol alanında bu sektör tavan yapmış durumda. Çünkü medya en çok futbolu ön plana çıkarıyor. En bilindik spor dalı(sektör dalı) bu sayede futbol oldu. Bir maç düzenlendiğinde, tanıtım şirketleri, medya şirketleri, saha çalışanları, bilet satıcıları, sporcular ve bir çok kişi daha para kazanmaktadır.

Bunlara ek olarak mücadele sporları da pek farklı yönde ilerlemiyor. Mücadele sporları için sporcuları küçük yaşlardan itibaren eğitmeye başlıyorlar. İleri ki yaşlara geldiklerinde vücutları ve teknikleri tam oturacağından dolayı Dünya’da ülkelerini daha iyi temsil etme şansına erişebiliyorlar.

Fakat küçük yaşlarda bir çocuğun televizyonlarda gördüğü dövüş sahneleri onun bilinç altında yer ediniyor. Kendine rol model olarak bir dizi veya filmde birini veya birilerini döven güçlü birini alıyor. Spora başlamasının ve sevmesinin kendini o rol modele bağlayabiliriz. Medyanın sporu bu gibi şeylerle ön plana getirmesi yerine daha makul ve psikoloji bozmayan şeyleri ön plana getirmesi gerekir. Bu sayede şiddete daha az meyilli insanlar yetiştirilebilir. Bir sporcunun spor ahlakından yoksun olması, hangi dalda başarılı olursa olsun onu sporcu yapmaz. Ahlak yoksa hiçbir şey yoktur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Türkiye’de Politik ve Ekonomik Durumlar

Türkiye’de Politik ve Ekonomik Durumlar

Haziran 15, 2017
410 Kere Okundu
Türkiye’deki Eğitim Sistemi

Türkiye’deki Eğitim Sistemi

Haziran 15, 2017
408 Kere Okundu
Spor’da Yaşanan Sakatlanmalar

Spor’da Yaşanan Sakatlanmalar

Haziran 13, 2017
444 Kere Okundu
Türkiye’de Turizm Sektörü

Türkiye’de Turizm Sektörü

Haziran 13, 2017
343 Kere Okundu
Kapıdaki Tehlike: Alzheimer

Kapıdaki Tehlike: Alzheimer

Haziran 13, 2017
453 Kere Okundu
BESYO’da İş İmkanı

BESYO’da İş İmkanı

Haziran 13, 2017
1.392 Kere Okundu
İdealist Gençlik İftar’da Buluştu

İdealist Gençlik İftar’da Buluştu

Haziran 4, 2017
959 Kere Okundu
Zayıflarken Sağlığınızdan Olmayın!

Zayıflarken Sağlığınızdan Olmayın!

Nisan 5, 2017
681 Kere Okundu
İdealist Gençlik Derneği ile Röportaj

İdealist Gençlik Derneği ile Röportaj

Nisan 1, 2017
675 Kere Okundu
Lazer ile Göz Ameliyatı

Lazer ile Göz Ameliyatı

Nisan 1, 2017
1.032 Kere Okundu
Bunlar da var!
Modern Köpek Evleri

Modern Köpek Evleri

Nisan 1, 2017
1.557 Kere Okundu
Bayram Klasikleri

Bayram Klasikleri

Haziran 24, 2017
763 Kere Okundu
Herkes Çorbaya Doyacak!

Herkes Çorbaya Doyacak!

Mart 25, 2017
695 Kere Okundu
Komik İddia Diyalogu

Komik İddia Diyalogu

Mart 28, 2017
1.543 Kere Okundu
Birbirinden Komik 13 Kare

Birbirinden Komik 13 Kare

Nisan 14, 2017
708 Kere Okundu
Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Kasım 10, 2017
438 Kere Okundu
Pisa Kulesi Neden Eğri?

Pisa Kulesi Neden Eğri?

Mart 27, 2017
601 Kere Okundu
Birbirinden Komik 12 Temel Fıkrası

Birbirinden Komik 12 Temel Fıkrası

Nisan 18, 2017
1.621 Kere Okundu
Günlük Hayatta İşinize Yarayacak 10 İpuçu

Günlük Hayatta İşinize Yarayacak 10 İpuçu

Nisan 14, 2017
663 Kere Okundu
Ramazan Ayı

Ramazan Ayı

Haziran 2, 2017
774 Kere Okundu