2018 KPSS Başvuruları Başladı

Astsubaylık Başvuruları Başladı

Metin2 Yeni Server Açılacak Mı?

Metin2 Oyun Hileleri Hakkında Bilgi

Türkiye’de Eğitim Sistemi

Haberler Haziran 15, 2017
303 Kere Okundu

Türkiye son yıllarda eğitimde yeniliklere gitti. Bu yenilikler sonucunda yeni bir eğitim sistemi yaratmayı başardı. Bu sistemle birlikte Türkiye’ye bir sürü yabancı uyruklu öğrenci geldi. Öğrencilerin toplam sayısı 88 bin’e ulaştı. Böylece yabancı uyruklu öğrenciler Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ve çeşitli bölümlerinde okuma olanağına sahip oldular. Yabancı uyruklu öğrencilerin en çok geldiği ülkeler ise sırasıyla: Azerbaycan, Türkmenistan ve Suriye’dir.

Eğitime böyle bir sistemin gelmesi Türk dilini de yaygınlaştırdı. Özellikle Afrika’da. Dolayısıyla Afrikalı öğrenciler Türkiye’ye okumak için gelmeye başladılar. Türklerin misafirperverlikleri ve geçmişten gelen yakınlıklarından dolayı Arap öğrencileri içinde Türkiye iyi bir seçenek haline dönüştü.

Türkiye’de Yeni Eğitim Sistemi

  1. Türkiye’de 175 üniversite var ve Türkiye 2023’de 500 üniversiteye ulaşmayı hedefliyor. Bu üniversiteler içerisinde akademik yönden de çok başarılı öğretim görevlileri mevcut.
  2. Türkiye’de ki üniversite tesislerinde(yemekhane, kütüphane, spor tesisleri, sosyal alanlar vb.) öğrencilerin başarılı olabilmesi için her şey düşünülmüş.
  3. Dünya Üniversite Sıralamasında Türkiye iyi bir konumda.
  4. Diğer ülkelerdeki üniversiteler ile anlaşma sağlayarak üniversiteler arası geçiş mevcut.
  5. Türkiye’de yabancı öğrenciler vakıflardan bir çok burs elde edilebiliyor.

Türkiye’de Yaşamak

Türkiye’de yaşamak batı ülkelerine göre maddi açıdan daha elverişlidir. Hizmet açısından(ulaşım, sağlık, eğitim vb.) en iyi şekilde verilmeye çalışılıyor. Bu konuyu daha da detaylı anlatacak olursak konuyu ikiye bölebiliriz.

1-)Türk Toplumu Hakkında Genel Bakış

Türkiye sınırları içerisinde etnik köken olarak bir çok farklı insanı içinde barındırıyor. Bu yüzden yabancı ülkelerden gelen insanlar diğer ülkelere kıyasla daha az zorluk çekiyor. Çünkü Türk toplumu karışık bir toplum yapısına sahiptir. Türkiye’de ırkçılık yok denecek kadar az ve aksine çok misafirperver bir topluluk. Yabancı uyruklu öğrenciler Türk toplumu ile kaynaşma açısından bazı zorluklar çekmekte. Bunun en büyük sebebi, Türkçeye tam olarak hakim olamamalarıdır. Çünkü Türk toplumu genel olarak yabancı dilleri konuşmuyor.

2-)Güvenlik ve Ekonomi

Türkiye’nin güvenlik açısından diğer ülkelere kıyasla daha iyi bir konumda olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin: Herkes her yere gidebiliyor ve gittiği yerlerde herhangi bir zorluk ile karşılaşmazlar. Son zamanlarda bir çok tehlike arz eden olay gerçekleşse bile Türkiye güvenli bir ülke konumundadır. Buna rağmen gerek bölgedeki sorunlar ve gerekse Suriye’de etkin olması nedeniyle ekonomik açıdan oldukça zarar görmüştür. Örneğin: Euro ve Doların yükselmesi.

Türkiye’de ki Gelecek

Türkiye’nin kalkınma hızı son yıllarda hızlı bir şekilde artıyor. Bu kalkınma bireylerin üzerine de olumlu bir şekilde yansıyor. Dolayısıyla ekonomi ve yaşam kalitesi eskiye oranla iyileşti. Bu iyileşmenin içerisine hizmetler(eğitim, sağlık, ulaşım tesisler vb.) de giriyor. Bu gibi sebepler burada okuyan yabancı uyruklu öğrencilerin ileri ki yaşamlarında Türkiye’de kalmalarını sağlayabilir. Çünkü çeşitli sektörlerde bu öğrenciler için fırsat var. İstanbul’un zamanla ekonomik bir merkez haline gelmesi bekleniyor. Bu yüzden bir sürü iş adamı ve yatırımcı İstanbul’u tercih etmekte. Burada herhangi bir işte çalışan yabancı uyruklu öğrenciler tekrar kendi ülkesine veya başka bir ülkeye gittiğinde yaşadığı tecrübeleri anlatacaktır. Anlattığı tecrübeler ile de dinleyen kişi Türkiye’yi tanıyacaktır.

Sonuç olarak Türkiye’de son zamanlarda bir çok ekonomik, politik ve güvenlik açısından zarar görse bile bir çok ülkeye kıyasla eğitim kalitesi üst statüdedir. Çünkü Türkiye’de eğitimin değerini bilen politikacılar var ve eğitim için ayrılan bütçe oldukça fazladır.

Haber: Yassine Aydi

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

İlginizi Çekebilir
Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Zeytin Dalı Operasyonu Nedir?

Ocak 22, 2018
224 Kere Okundu
Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Herkese Söyle Aralıkta Sizlerle!

Kasım 10, 2017
258 Kere Okundu
Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Arakanlılar Fiili Cihada Geçti

Ağustos 25, 2017
442 Kere Okundu
Askerimi Beklerim Online

Askerimi Beklerim Online

Temmuz 22, 2017
405 Kere Okundu
Elveda Kolçak !

Elveda Kolçak !

Temmuz 20, 2017
222 Kere Okundu
Google Hayat Kurtardı

Google Hayat Kurtardı

Temmuz 11, 2017
334 Kere Okundu
İnternetsiz WhatsApp

İnternetsiz WhatsApp

Haziran 19, 2017
311 Kere Okundu
Bunlar da var!
Türkiye’de Alışveriş Siteleri

Türkiye’de Alışveriş Siteleri

Mart 29, 2017
488 Kere Okundu
Susma Susturma!

Susma Susturma!

Nisan 8, 2017
386 Kere Okundu
Aklınızda Olup Kestiremediğiniz Sorular

Aklınızda Olup Kestiremediğiniz Sorular

Mayıs 20, 2017
433 Kere Okundu
Pocahontas

Pocahontas

Nisan 15, 2017
439 Kere Okundu
Adil Kullanım Kotası Uygulaması Sona Eriyor

Adil Kullanım Kotası Uygulaması Sona Eriyor

Nisan 5, 2017
372 Kere Okundu
Ölme Eşeğim Ölme Deyiminin Hikayesi

Ölme Eşeğim Ölme Deyiminin Hikayesi

Eylül 20, 2017
375 Kere Okundu
Korkunç Deneyler

Korkunç Deneyler

Haziran 21, 2017
569 Kere Okundu
C’de Parola Örneği

C’de Parola Örneği

Mart 25, 2017
418 Kere Okundu
En İyi 10 Duvar Yazısı

En İyi 10 Duvar Yazısı

Nisan 1, 2017
1.218 Kere Okundu
The Boy Film İncelemesi

The Boy Film İncelemesi

Mayıs 23, 2017
555 Kere Okundu